Samsung Galaxy SIII LTE + TEMS Pocket

Měřící software TEMS od švýcarské firmy Ascom se podíval již do řady Androidových dotykoplacek. Jedné z nich jsem se podíval na zoubek. Společníkem mi byl pilotní provoz LTE v Chytré síti v Jesenici u Prahy.

Telefon kromě obligátních 2G a 3G pásem podporuje LTE ve všech pro ČR aktuálních pásmech - 800, 1800 a 2600. Telefon by již měl podporovat CSFB, nicméně tato fýčura pravděpodobně ještě není zapnuta v pilotní síti O2.

Úhlavní lovící obrazovka. Ve společném záhlaví, které je při pohybu po aplikaci neustále na očích, je frekvence, síla signálu a fyzická i skutečná identita aktuální buňky. Pod ní v tabulce je přehled sousedních slyšených buněk. LTE odbouralo nutnost konfigurovat sousední buňky, místo toho telefon vesele použije jakýkoliv signál, který je schopen zdekódovat. Zde na obrázku frčíme na třetím sektoru z Jesenice (physcid=3), slyšíme ještě druhý sektor (2) a probouraly se k nám i Horní Jirčany (8).

V sousední obrazovce je k dispozici graf signálových úrovní za posledních 60 sekund.

Další zásadní konfigurační parametry sítě, hlavně použitá šířka pásma (10 MHz).

A vysíláme :) Kvalita signálu je dobrá (+18,2 dB), graf a čísla nad ním vyjadřují podíly použitých modulací (čím víc QAM tím víc adidas). V grafu je dále vidět počet přidělených resource bloků. Kupodivu je nemám všechny pro sebe, jen 44 z 50 možných, ha! Nejsem v síti sám :)

Datová prostupnost, točíme nějakých 16 megabitů na downlinku…

Všechny tyto obrázky jsou získány funkcí Screenshot přímo v aplikaci, která v jeden okamžik uloží všechny obrazovky programu, nejen tu, na kterou právě koukáte. Velmi šikovná věcička. Z této obrazovky bych vypíchl parametr Timing Advance. Z pozorování sem si odvodil, že jeden bod TA odpovídá přibližně 1300 metrům v terénu. Granularita hodnoty je 0,065, což odpovídá zhruba 80 metrům.

Ve srovnání se staršími TEMS modely založenými na hloupých SonyEricsson tatrankách chybí možnost zámku na konkrétní kanál, možný je jen zámek do kmitočtového pásma. Dále chybí v modelu W995 představená možnost úrovňového scannu 2G a 3G pásma.

Z nových fičurek bych vypíchl možnost koukání do L3 signalizace přímo na displayi telefonu, včetně detailního decode, viz následující obrazovka:

Samozřejmostí zůstává možnost nahrávat si v telefonu log, který po zkopírování do počítače je možnost v programu Investigation přehrát i exportovat.

Komentáře: 6 k “Samsung Galaxy SIII LTE + TEMS Pocket”

 1. silfex napsal:

  Možnost zámku na konkrétní cell je zřejmě dána typem zařízení na kterém TEMS běží, viz datasheet…
  http://www.ascom.com/en/tems_pocket_12.4_feature_specific_datasheet.pdf

 2. David UH napsal:

  Tak toto už je uplně někde jinde :-D

 3. Drink napsal:

  Nějak jsem nepobral, kde se ta aplikace dá stáhnout, na GooglePlay sem to nějak nenašel…

 4. flegi napsal:

  @Drink: To ale není aplikace ale speciálně upravenej firmware!

 5. MaClaud napsal:

  Bohužel SIII nemá upravený firmware, je to pouze soubor knihoven pro android, které pod rootem dělají to co dělají a ta aplikace TEMS Pocket, reps TEMS Link (slouží pro propojení s PC) nad tím běží. Stejně to funguje u např u HTC Vivid… Proto třeba nejde Cell Lock nebo lock na konkrétní hlasový kodekm a podobné pokročilé řídící funkce jako například u SonyEricssonu ArcS. U tohoto telefonu je skutečně použit speciální firmware, který pak umožňuje podstatně lepší řízení toho terminálu. Jinak samozřejmě ta apliakce TEMS Pocket z GooglePlay stáhnout nelze, protože tam prostě není…

 6. KarelF napsal:

  Zdravím Páva, měl bych jeden dotaz vzdálenost od BTS byla nějakých 80m jak to, ale chodí když si stoupnu od BTSky takovou tu běžnou vzdálenost 1 km a budu v domě jak se to celé tváří potom? Zajímala by mne i rychlost a tak. Díky Karel.

Napište komentář

You must be logged in to post a comment.