Začíná rok LTE

Letošní rok bude jednoznačně rokem, kdy v naší zemičce započne výstavba užitečného LTE pokrytí. Paradoxně k rozhoupání operátorů nejvíce přispěla chaotická kmitočtová aukce, jejíž nedávný nezdar dal jasný signál operátorům dále nečekat a začít konat. Telefónica O2 již započala s výstavbou úvodního clusteru své LTE 1800 sítě v okolí svého sídla na Praze 4. Zasaženými oblastmi jsou Nusle, Vršovice a Vinohrady.

O2 4G P4

I když lze říci, že v kurzu jsou jednoznačně vícepásmové antény, detaily vykazují značnou variabilitu. Můžeme jen spekulovat, nakolik je to snaha vyzkoušet si různé varianty řešení, a nakolik je to snaha flexibilně recyklovat již nainstalované prvky infrastruktury.

Bystřická. Na první fotce vidíme celou škálu perspektivních rádiových technologií dneška :) včetně CDMA450. LTE je v dvoupásmové anténě vlevo nahoře. Na fasádě budovy se LTE nastěhovalo do antény po DCS, atypicky bez RETu. Varianta s TMA je v tomto clusteru nejběžnější.

Ohradní. Zde si v rámci jedné sajty operátor vyzkoušel dva různé přístupy. Zatímco na sektoru zcela vlevo je použit vzdálený rádiový modul (RRH), sektory vpravo mají jen TMA. Můžeme spekulovat, že důvodem nasazení RRH je vzdálenost nosiče od technologie umístěné v bílém kontejneru na opačném konci střechy.

Ohradní II. Zde bylo do třípásmové antény spolu s LTE 1800 nastěhováno i UMTS 2100.

A na závěr hádanka. Tato krásná instalace vyrostla na střeše rohového domu na Vinohradech, ulice Bělehradská a Koubkova. V úrovni ulice mají mikrocely dva naši operátoři (s O2 ještě T-Mobile) - tipnete si, komu patří tato nová instalace?

Čtvrtá generace s pindíky nepočítá

Nutností pro LTE v této fázi je uvolnit pásmo 1800, díky čemuž z očividných důvodů dojde k masivním zásahům do celé GSM sítě. Je to jedinečná příležitost napravit některé plánovací přešlapy zděděné po předchozích generacích. T-Mobile začal razantně likvidovat svoje pouliční mikrocely po Praze již s výstavbou 3G. Doufejme, že se nyní za nos chytí i O2. Vždyť nad smyslností streetcel se zamýšlel Mr. B již před 12 lety…

Komentáře: 5 k “Začíná rok LTE”

 1. onetouch napsal:

  Já vím hádanku:-) Je to T-Mobile:-) Poznal jsem to podle přívodních kabelů k 2100Mhz anténám;-)

 2. Mr. B napsal:

  Ježkovy zraky, to byly časy! Dělal jsem, že su chytřejší, než celý planning abteilung:-)

 3. KOT napsal:

  Použití RRU s NYCY napájením a optikou je vtěchto případech vždy z důvodu vzdálenosti od BTS. V současnosti jedno RRU na sektor, později budou doplněna pro všechny tři pásma 800, 1800, 2600 MHz.

 4. jurah napsal:

  Mr. B se mohl zamýšlet jedině nad SMYSLUPLNOSTÍ streetcel. Nad SMYSLNOSTÍ by se mohl zamýšlet leda tak u lovkyň BTS -:)

 5. David UH napsal:

  @jurah:
  co Ty víš, co Mr.B tehdy smyslně vzrušovalo :-D třeba právě ty streetcelly…

Napište komentář

You must be logged in to post a comment.