Jak se dělá cedník

Když začal T-Mobile s výstavbou své 3G sítě, ozývaly se tu a tam na internetu nářky, že pokrytí je nespojité, děravé jako cedník. Od té doby T-Mobile síť zahustil, nicméně nářky neustaly. Jedno možné vysvětlení pro subjektivně horší 3G pokrytí T-Mobilu proti konkurenci by mohlo být skryto v nastavení předávání mezi 3G a GSM sítěmi.

Pojďme si stručně osvětlit, jak může síť řídit chování mobilních telefonů v této oblasti. 3G síť vysílá na paging kanálu spousty řídících informací. Nás zajímá obsah zpráv SIB 3, které nesou dále například Cell ID a informaci o barringu.

Parametr, který mobilní telefon používá pro výběr sledovaného (serving) sektoru, je Ec/N0. Zjednodušeně řečeno jde o poměr síly pilotního signálu měřeného sektoru proti celkovému signálu všech sektorů v kanálu. Limitní hodnota Ec/N0, kterou má ještě telefon považovat za použitelnou, je udávána sítí v parametru QualMin. Na O2 je vysíláno -19 dB, u T-Mobilu -18 dB. Pokud Ec/N0 klesne pod tyto hodnoty a není k dispozici lepší sektor, telefon ohlásí ztrátu pokrytí.

Telefon jednou za 2,5 sekundy (při příležitosti paging slotu) změří Ec/N0 na serving sektoru. Pokud je naměřená hodnota lepší, než určitý limit, telefon opět usne sladkým spánkem a šetří energii. Ale pokud Ec/N0 klesne pod limitní úroveň, telefon začne průběžně měřit Ec/N0 na sousedních sektorech (podle neighbour listu). Tuto mezní úroveň řídí síť sadou parametrů Intrasearch (pro měření v rámci kanálu) a Intersearch (pro měření na jiných frekvenčních kanálech, u nás relevantní jen pro O2). Hodnoty jsou vyjádřeny jako offsety nad QualMin. U O2 je Intrasearch 12 dB, tzn. měření začíná, pokud Ec/N0 serving sektoru klesne pod -7 dB. Intersearch u O2 je 8 dB (pod -11 dB). Intrasearch u T-Mobile je nastaven na 10 dB, mezní kvalitou signálu, která spouští měření je potom -8 dB.

Pokud je sousední (kandidátní) sektor souvisle lepší než serving sektor po dobu dvou sekund (parametr Treselection) o více než HYST2s dB (další parametr, u O2 4 dB, u T-Mobilu 2 dB), telefon začne sledovat (provede reselekci na) nový sektor.

Měření pro přechod do GSM sítě funguje obdobně, akorát s vlastní sadou parametrů. Offset Ec/N0 se v tomto případě jmenuje GSM searchRAT a u našich operátorů nabývá hodnot 2 dB u O2, a 6 dB u T-Mobilu. To znamená, že telefon začne hledat lepší signál v GSM síti, pokud Ec/N0 na serving sektoru klesne pod -17 dB u O2 a pod -12 dB u T-Mobilu. Od tohoto okamžiku běží interval Treselection násobený parametrem interRAT scaling (v obou případech 4x). Tedy, po osmi sekundách neplnění podmínek popsaných před chvílí telefon přechází z 3G do GSM sítě (GSM signál je téměř vždy dostatečně silný na to, aby ho telefon preferoval nad slabým 3G signálem).

O2 přechází do GSM při Ec/N0 horším než -17 dB. O2 je 3G držák, telefon se vám bude držet 3G sítě zuby nehty často až do úplného ztracení signálu. Za mezní Ec/N0, při kterém lze ještě realizovat nějakou užitečnou službu, totiž bývá považováno -15 dB.

T-Mobile přechází do GSM při Ec/N0 horším než -12 dB. T-Mobile vám bude padat do GSM při první známce slabšího signálu nebo pilot pollution situace.  Vždyť ještě -10 dB je považováno za solidní signál.

Závěr: T-Mobile má na duálních telefonech subjektivně o 5 dB  horší pokrytí 3G než bublinková konkurence. Zase vám s ním ale nikdy nespadne hovor - vždy bude včas bezpečně předán do GSM sítě.

PS. Tento text jsem napsal na základě přečtení standardu, doufám, že jsem ho správně pochopil… Vodafone sem do srovnání úmyslně nezahrnul, neboť tam, kde má Vodafone GSM síť v 1800 pásmu, 3G signál telefonuje daleko za místem kde to GSM již vzdalo…

Komentáře: 14 k “Jak se dělá cedník”

 1. petrbxd napsal:

  Perfektní práce. Na výstižnější popis reselekce UMTS v češtině jsem zatím nikde jinde nenarazil! Díky.

 2. ntw napsal:

  S tím “WCDMA (3G) dosáhne dál než GSM1800″ chceš říct, že pořádného pokrytí u VDF se ve Strážnici dočkám, až když tam zavedou WCDMA?

 3. OndraS75 napsal:

  “3G signál telefonu je daleko za místem, kde to GSM (1800) již vzdalo” podle mě znamená: když GSM1800 nemá žádnej signál, tak UMTS ho nemá TÍM TUPLEM. Potom ale nevím, jak tahle banální definice souvisí se skokem z 3G do GSM(1800)?

  Funguje to u VDF tak, že automaticky nutí UMTS, pokud je jenom trochu slyšitelné, a teprve když je UMTS absolutně nepřítomno, přepne na DCS? (Čili taková obdoba nastavení 1800 -> 900 v síti VDF)?

 4. Páv napsal:

  telefonuje, ne telefonu je. Přečti si to jak to bylo napsané a pochopíš sdělení (že ano, 3G pronika do budov o něco lépe než DCS)

 5. eKSBii napsal:

  Mě spíše rozčiluje, že když začnu volat tak téměř vždy mi u O2 telefon přejde z 3G do GSM.

 6. Jirka_2 napsal:

  Na to je jediná pomoc, přepnout telefon jenom do UMTS režimu. Já ho tak mám zpravidla od pondělí do pátku. :-) Samozřejmě závisí na kvalitě pokrytí a kolik toho nacestuješ.

 7. lubak napsal:

  A v čem je jinak 3G lepší při volání oproti 900/1800? U VDF se mi zdá že se třeba rychleji sestaví hovor…

 8. Páv napsal:

  3G je hlavně o datech, pro telefonujícího zákazníka tam nejsou zásadní vylepšení oproti GSM. 3G přineslo hlavně robustnější kodek AMR, který při zhoršených rádiových podmínkách (slabý signál, zarušený kanál) umí snížit datový tok a tak doručit srozumitelný hlas místo bublání. Nicméně AMR bylo zpětně dosazeno i do GSM sítí (u nás T-Mobile a Vodafone).. Někteří operátoři na západě s velkým marketingovým pnutím nasazují AMR-WB, což je kodek s trojnásobným bitratem a (ne)poznatelně lepším zvukem, říká se tomu v reklamách tuším HD voice.

  Další vylepšení sou už spíš okrajová. Možnost přenášet data a hlas zároveň, datující zákazníci na GSM si nejsou nikdy jisti, jestli nepřišli o příchozí hovor, i toto v 3G odpadá. Paranoidní zákazníci si užijí vědomí, že jejich hovory jsou zabezpečeny silnější šifrou, která ještě nebyla prolomena, na rozdíl od GSM.

  Nevýhodou je vyšší energetická náročnost na terminál oproti GSM. Ne že by se vysílalo většímy výkony, ale v 3G telefon vysílá souvisle, kdežto v GSM se vysílá 1/8 času (jeden timeslot). Navíc mizí výhoda DTX, kdy v GSM telefon vůbec nevysílá, pokud právě nemluvíte a jen posloucháte, kdežto v 3G telefon musí vysílat neustále minimálně power control.

  Pro operátory je tam zásadní pozitivum v řádově větší kapacitě 3G sektoru oproti GSM sektoru.

 9. Mr. B napsal:

  S tou menší energerickou náročností 2G je to IMHO diskutabilní. Jednak má 3G nižší maximální výkon, druhak podstatně pečlivější řízení vysílacího výkonu. Detaily u se mě vykouřily dávno z hlavy, ale subjektivně při zapnutých datech vydrží mobil na 3G déle. Tohle subjektivno ale střašně ovlivňuje objektivní kvalita signálu v místě a času použití:-)

 10. Páv napsal:

  Vydrží déle na datech protože požadovaná data přenese v kratším čase - tzn. méně vysílá. Ale u hlasových hovorů to vychází z praktických zkušeností tak, že 3G prostě bere víc (a i datasheety výrobců telefonů to potvrzují když uvádí různé doby hovoru na jedno nabití pro obě sítě).

 11. Mr. B napsal:

  Tak na tom se asi shodneme. Nicméně situace je taková, že dneska už je důležitá spíše ta datová výdrž v momentě, kdy čím dál tím více lidí má spuštěno na pozadí IM nebo VoIP nebo nedej bože streamuje do sluchátek FM4 či R1:-)

 12. jenik napsal:

  citace: Možnost přenášet data a hlas zároveň, datující zákazníci na GSM si nejsou nikdy jisti, jestli nepřišli o příchozí hovor, i toto v 3G odpadá.

  V siti VF oblasti s technologii Ericsson lze zaroven datovat i volat, nevim presne jak se ta rozsirena signalizace jmenuje.

 13. Páv napsal:

  Zároveň datovat a volat určitě nejde, to by byl malej zázrak. Máš asi na mysli coordinated paging (obecný termín)…

 14. Karel napsal:

  v GSM nejakej vysoke Classs device skutecne psalo o soucasnem data/voice, kdysi jsem to videl, ale zadne takove zarizeni tehdy nebylo, co by tu tridu podporovalo (neplest s class 1,4, 10, xxx pro Edge…)

Napište komentář

You must be logged in to post a comment.