Sdílení UMTS sítí už i v Evropě (3G Sharing)

Před vánocemi mě docela potěšila tato zpráva o tom, že britský T-Mobile a 3 UK se dohodli na vytvoření společného podniku provozujícím 3G síť. Takové sdílení sítí je vzhledem ke známým nevýhodám UMTS jedinou možností, jak v tom neutopit hříšné peníze a nabídnout přitom zákazníkovi rozumné pokrytí. Příklad si dotyčné subjekty vzali nejspíše v Austrálii, kde takový společný podnik operátorů Optus a Vodafone funguje již několik let. Zde však byla situace poněkud jednodušší, protože se tak stalo ještě před začátkem budování 3G sítě.

A co na to češi? U nás je situace složitější a založení společného podniku jako nejkrajnější řešení zřejmě nehrozí. Aktivní Vodafone se snažil přesvědčit jak T-Mobile, tak O2 k různým měkčím variantám. K diskuzi byla např. prostá kolokace, MORAN (jedna BTS vysílá signál více operátorů) i vnitrostátní roaming. Jenže T-Mobile moc neví co chce, ale propadák jménem UMTS/HSDPA spíše ne. Nadějněji to vypadalo s O2, ale staré struktury z Eurotelu bohužel udělaly vše, aby svoji síť nikomu pujčovat nemuseli:-) Je to přece takový poklad! Takže milý zákazníku, těch 30 kbps na GPRS CS2, to ti bude muset mimo Prahu a Brno prostě stačit!

Komentáře: 3 k “Sdílení UMTS sítí už i v Evropě (3G Sharing)”

 1. Páv napsal:

  A jak přesně 3G sharing pomůže zákazníkům O2 mimo Prahu a Brno? Copak se v rámci 3G sharingu dostanou na Oskarův potuněný EDGE?

  Navíc při sharingu mizí faktor konkurence, takže vznikne maximálně demokočkopes, a ne plnohodnotná 3G síť. Osobně se kyslíku nedivím, že do toho nechce jít - už přeci jen mají něco v provozu, kdežto případný partner nemá nic.

  Vzkaz pro O2: už jen pokrýt 3G okresní města, zaedgeovat větší dědiny a rozlejt CDMA po vesničkách, a jsou bez konkurence. Jen škoda, že firma s kvartálním ziskem 1 miliarda šetří na takových zásadních věcech, jako výstavba sítě.

 2. TECH napsal:

  U O2 se imho edgovat moc nebude.Ufon asi O2 “donutí” k lepšímu CDMA,ale jinak se O2 nemusí z ničho moc dělat hlavu.Oni jsou leadery trhu.

 3. Mr. B napsal:

  Pave, 3G sharing je reciprocni zalezitost, takze Vodafone mohl pro zakazniky O2 pokryt prave ta krajska a okresni mesta.

  Ad konkurence, jestli si myslis, ze ma 02 s UMTS nejakou vyznamnou konkurencni vyhodu, tak nema:-) Proto to nechava zbyle dva konkurenty chladnymi…

  Nebud naivka. O2 ma kvartalni cisty zisk ne 1, ale 2 miliardy:-) A to mimo jine diky tomu, ze se setri i na vystavbe site. Zakaznik je v tuto chvili na druhe koleji, uz se s tim smir:-) Zadne rozsirovani EDGE ani UMTS u O2 nyni nehrozi.

Napište komentář

You must be logged in to post a comment.